vydané knihy
  ediční plán
  o nakladatelství
  distribuce
  knihkupectví
  antikvariát





     Webster, Richard: Feng Shui pro váš domov. 101 tipů pro váš dům a byt
Z anglického originálu 101 Feng Shui Tips for the Home přeložila Olga Kučerová.
Vázané, 160 stran, 135 Kč, rok vydání: 2000, 1. vydání
ISBN 80-7299-008-X


  o knize
  o autorovi
  ukázka z knihy



O knize

Kniha Feng Shui pro Váš domov vám nabízí možnost naučit se uspořádat váš byt nebo dům takovým způsobem, aby se prostřednictvím pozitivních energií zkvalitnily vaše životní podmínky. Na základě správného uspořádání se energie harmonizují a blahodárně působí na vaše zdraví, váš domov se naplní štěstím, stane se zásobárnou energie, která přitahuje lásku a blahobyt.
      Jedním ze způsobů harmonizace je zavěšení větrných píšťal, správné uspořádání nábytku a rostlin, využití krystalů, zrcadel a podobně.
      S pomocí této knihy se můžete naučit využívat učení staré tisíce let, učení o univerzální síle, která proniká vším a správně nasměrována a harmonizována má schopnost změnit od základu váš život a učinit vás šťastnými.

  zpět na začátek




O autorovi

Narodil se v roce 1946 na Novém Zélandu, kde dosud žije. Každý rok cestuje po celém světě, přednáší a řídí semináře na téma okultních a parapsychologických jevů. Napsal mnoho knih, většinou s touto tematikou, pravidelně přispívá do časopisů.
      Richard Webster je ženatý a má tři děti. Rodina ho v práci podporuje, pouze nejstarší syn se poté, co sledoval kariéru svého otce, rozhodl stát účetním.

  zpět na začátek




Ukázka z knihy

Feng Shui a domov
Domov by měl být něčím mnohem větším než jen místem, kde přespáváte. Slovo domov vyvolává v našem vědomí podstatně víc příjemných představ než slova dům nebo byt. Když se vrátíte z práce, máte radost, že jste zase doma? Začínáte mít příjemné pocity, když se k domovu blížíte po ulici nebo když zahnete na příjezdovou cestu? Pokud ano, znamená to, že už máte doma velkou dávku feng shui.
      V okamžiku, kdy se nastěhujeme do nového domu, vtiskneme mu pečeť svých osobností. Každý kus nábytku by mohl vyprávět svůj příběh. Ozdoby a obrázky na stěnách odrážejí náš vkus a postoje. Knihy na poličkách odhalují naše zájmy. Zarámované fotografie nám připomenou osoby, které milujeme, a řeknou ostatním hodně o naší minulosti a lidech, na kterých nám záleží. Dokonce i když se přestěhujeme do dočasného domova jen na několik týdnů, děláme všechno proto, aby byl co nejpříjemnější, tím, že zde vystavíme své osobní předměty, jež nám přinášejí radost.
      Ve snaze udělat své domovy co nejharmoničtější a nejpohodlnější lidé intuitivně používají feng shui, aniž o tom vědí. Určitě jste už někdy vešli do pokoje a podvědomě jste pocítili, že je zde všechno v pořádku. Bezpochyby jste při vstupu do místnosti zažili i pocit, že zde něco v pořádku není. V prvním případě bylo feng shui pokoje dobré. Většinou je možné několika jednoduchými úpravami vytvořit dobré feng shui i v tom druhém případě.

Čchi
Staří Číňané věřili, že pod každým kopcem nebo horou bydlí zelený drak nebo bílý tygr. Kde tato dvě zvířata symbolicky vytvořila pár, tam bylo ideální místo pro stavbu domu. Také věřili, že drak vytváří svým dechem čchi. Proto se jí často říká „dračí dech“. Čchi je univerzální životní síla. Soustřeďuje se v blízkosti klidně plynoucí vody a vytváří se při každém dokonalém výkonu. Skladatel komponující krásnou melodii vytváří čchi. Stejně tak básník skládající sonet. I tenisový hráč, kterému se povede eso, ji tvoří.
      Naším cílem je přilákat co nejvíce čchi do domu.
      Tato síla však může být pozitivní i negativní. Například klidně tekoucí voda vytváří pozitivní čchi, zatímco stojatá voda negativní. Přirozeně chceme přilákat co nejvíce té dobré a naopak vyloučit negativní sílu.
      O čchi je třeba se starat a shromažďovat ji. Snadno ji rozptýlí a rozeženou silné větry nebo rychle tekoucí voda. Proto je žádoucí, aby u našich domovů vanuly mírné vánky a tekly meandrovité potoky. Společně vytvářejí dobrou, pozitivní čchi.

Jin a jang
Čchi se skládá z jin a jang. Jin a jang představují protichůdné energie vesmíru. Jako příklady poslouží den a noc, malý a velký, rub a líc, muž a žena. Jeden nemůže existovat bez druhého. Bez noci by nebylo dne, kdyby nebyla černá, nebyla by ani bílá. Lidé ve starověku se nikdy nepokusili definovat jin a jang, ale velmi rádi sestavovali seznamy protikladů.
      Jin je symbolizována černou, jang bílou barvou. Toto pojetí vzniklo před mnoha tisíci lety, kdy staří Číňané říkali zastíněným severním svahům hory jin a slunečným jižním svahům jang.
      Starověcí taoisté na tomto základě vytvořili symbol pro jin a jang, který představuje uzavřenost, jednotu protikladů. Vypadá jako dva pulci v kruhu a symbolizuje vesmír (obrázek 1A). Jeden pulec je černý s bílým puntíkem uvnitř, druhý je bílý a uvnitř má černý puntík. Puntíky naznačují, že v jin je vždy určité množství jang a naopak v jang je přítomna jistá míra jin.
      Všechno ve vesmíru se skládá z energií jin a jang, jedna druhou neustále ovlivňují.
      Naše životní prostředí si žádá rovnováhu jin a jang. Jestliže je okolí domu úplně ploché, je příliš jin. Výjimečně kopcovitá krajina je považována za příliš jang. Před tisíci lety byly představiteli energie jang kopce. Dnes nám obvykle tuto službu prokazují okolní domy. Je zajímavé, že pagody (obrázek 1B) byly vymyšleny, aby vytvářely energii jang. Dodnes se jejich miniatury často používají jako ozdobné ornamenty a symboly jang.
      Je-li váš pozemek příliš jin, můžete to napravit tím, že na něm vysadíte keře, nebo si zde můžete postavit malé skalky nebo zahradní přístřešek. Je důležité všechno si předem promyslet. Malé stromy často vrůstají do velkých, což může v bezprostředním okolí změnit feng shui.
      Pozemek, který je příliš jang, můžete poněkud zarovnat, aby mezi energiemi jin a jang zavládla rovnováha.
      I dům samotný je rozdělen na oblasti jin a oblasti jang. Přední část domu, kde vítáme hosty, je společenská a jang. Čím hlouběji do domu, tím jsou pokoje, které se zde nacházejí, více jin a soukromé. Proto máte obvykle lepší pocit z ložnic, které jsou umístěny daleko od vstupních dveří.

  zpět na začátek